Avustralya Senatosu Fraser Anning’i resmen kınadı

Yeni Zelanda'daki terör saldırısının ardından Müslümanları ve İslam'ı hedef alan ırkçı ifadeler kullanan bağımsız senatör Fraser Anning’e resmi kınama cezası verildi.

Avustralya Senatosu Fraser Anning’i resmen kınadı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Al Nur ve Linwood camilerine yapılan terör saldırısının ardından Müslümanları ve İslam'ı hedef alan ırkçı ifadeler kullanan bağımsız senatör Fraser Anning’e resmi kınama cezası verildi.

Avustralya Federal Senatosunun bugünkü oturumunda Queensland eyaletinden bağımsız senatör Anning’in, 50 kişinin hayatını kaybettiği 50 kişinin de yaralandığı terör saldırısının ardından yaptığı ve tüm dünyadan tepki çeken açıklamaları görüşüldü.

İktidardaki Liberal Parti senato lideri Maliye ve Kamu Hizmeti Bakanı Mathias Cormann ve ana muhalefetteki İşçi Partisinin senato başkanı Penny Wong’un önderliğinde yapılan oturumda, Müslümanları ve İslam'ı hedef alan ırkçı ifadelerinden dolayı Anning resmen kınandı.

"Senatör Anning'in yorumları çirkin ve bölücüydü"

İktidar ve muhalefet partili senatörlerin neredeyse tamamının destek verdiği kınama cezasının çok önemli olduğunu belirten Cormann, "Parlamentonun, yapılan bu dehşet verici yorumların kınamasında bir araya gelmesi çok önemli. Senatör Anning'in yorumları çirkin ve bölücüydü. Açıklamaları tehlikeli ve kabul edilmezdi. Hele de bu yorumların buranın (Senato) üyesi birisi tarafından yapılması" ifadelerini kullandı.

İfade özgürlüğü ile nefret konuşması arasında bir fark olduğunu, senatörün nefret konuşması yaptığını dile getiren Peny Wong, "Tam insanlar ailesinin, arkadaşlarının, toplum bireylerinin acısının şoku içerisindeyken senatör mağdurları suçladı. Yaralılar tedavi altındayken bu senatör bölünmenin ateşini daha fazla körükledi. Utanç verici ve iğrenç bir durum" şeklinde konuştu.

Anning, Katter’in Avustralya Partisinden atılmıştı

Senatör Anning, Avustralya Yüksek Mahkemesinin Tek Ulus Partisi Queensland eyalet senatörü Malcolm Roberts’in görevine son vermesiyle Kasım 2017’de parti tarafından Roberts’in yerine senatoya seçilmişti. Yemin etmesinin ardından Tek Ulus Partisiden ayrılarak Katter’in Avustralya Partisine katılan 69 yaşındaki Anning, geçen yıl parlamentoda yaptığı ırkçı ve göçmen karşıtı konuşmaları yüzünden partiden atılmıştı. (A.A)